SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bägare 10324049
nr 1032 4049
Bägare
silver, Jöns Lund (verksam 1746-1761) Skara, invändigt förgylld. höjd: 9 cm
Utrop:
2.000 kr
Såld:
1.500 kr
måndag 18 april 2016
kl 20:50:09
18/4 20:45:09
18 apr
Silver
Läs mer om Silver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver